1. Može li osiguranje ugovoriti netko drugi osim vlasnika?
Može, ali ne može ostvariti eventualnu korist iz osiguranja.
2. Što se događa prilikom isplate štete kod polica koje su vinkulirane u korist banke?
Termina vinkulacije na polici osiguranja znači da će osiguravajuće društvo, ako se dogodi osigurani slučaj, svotu osiguranja isplatiti banci umjesto osiguraniku osiguranja. Vinkulacija police osiguranja radi se samo u slučaju kada je polica osiguranja instrument osiguranja naplate kredita.
3. Kako se određuje vrijednost za nekretninu prilikom sklapanja osiguranja?
Određuje se prema građevinskoj vrijednosti nekretnine, odnosno vrijednost je svota osiguranja koja bi u slučaju nastanka štetnog događaja bila dovoljna za vraćanje nekretnine u prvobitno stanje.
4. Na mojoj polici stoji da imam ugovoreno pokriće na prvi rizik – što to podrazumijeva?
Određivanjem iznosa prvog rizika, ugovaratelj osiguranja procjenjuje visinu štete koja mu može nastati i za koje želi pokriće od strane osiguratelja.
5. Koji se rizici najčešće događaju, tj. u kojim se slučajevima najčešće isplaćuju štete?
Provalna krađa, izljev vode uslijed pucanja vodovodnih ili odvodnih cijevi, kvarovi i oštećenja strojeva i aparata.
6. Koji rizik može prouzročiti najveću materijalnu štetu?
Uobičajeno su to požar, poplava ili potres.
7. Kakvo je to osiguranje na „novu vrijednost“
Osiguranje kod kojeg je suma osiguranja jednaka vrijednosti osiguranog predmeta u trenutku nabavke, izrade ili izgradnje bez odbitka amortizacije, tj. umanjenja za istrošenost sredstava. Osiguranja zaključena na novu vrijednost imaju klauzulu zaštitne vrijednosti.
8. Kakvo je to flotantno osiguranje?
U posebnim slučajevima kada se vrijednost osiguranog predmeta tokom godine višestruko mijenja npr. stanje zaliha, osigurana svota se određuje prema vrijednosti prosječnog stanju zaliha na kraju svakog kvartala kalendarske godine. Način na koji je tako osiguran predmet osiguranja nazivamo flotantno osiguranje.
9. Kada se može očekivati isplata osigurnine?
Kada se dogodi osigurani slučaj , osiguratelj je dužan isplatiti osigurninu određenu ugovorom u ugovorenom roku, koji ne može biti dulji od četrnaest dana , računajući otkad je osiguratelj dobio obavijest da se osigurani slučaj dogodio.
Ako je za utvrđivanje postojanja osigurateljeve obveze ili njezina iznosa potrebno stanovito vrijeme, osiguratelj je dužan isplatiti osigurninu određenu ugovorom u roku od trideset dana od dana primitka odštetnog zahtjeva ili ga u istom roku obavijestiti da njegov zahtjev nije osnovan. U svakom slučaju, ako je zahtjev osnovan, a iznos osigurateljeve obveze ne bude utvrđen u roku od četrnaest, odnosno trideset dana osiguratelj je dužan, bez odgađanja, isplatiti iznos nespornog dijela svoje obveze na ime predujma.